Programos, klubai ir projektai
Start FM
Ataskaitiniu laikotarpiu radijui vadovavo Rimantas Murza.
VU radijas START FM – VU SA ir Vilniaus universiteto radijo stotis, veiklą pradėjusi 2005 metais. Vienintelė Lietuvoje studentų radijo stotis suteikia plačias saviraiškos galimybes studentams: padeda rengti būsimus žurnalistus, programuotojus ir kitų sričių specialistus. START FM taip pat aktyviai palaiko jaunų bei mažai žinomų Lietuvos ir užsienio atlikėjų ir muzikos grupių kūrybos sklaidą, rengia interviu su alternatyvios muzikos atlikėjais, palaiko įvairias menines bei socialines iniciatyvas.
2021–2022 m. per savaitę buvo transliuojama vidutiniškai 48 valandos originalaus programavimo (kitą programos dalį sudaro automatinis muzikos grojimas), o internetu eterį įsijungdavo vidutiniškai 42 000 unikalių klausytojų per mėnesį.
Augimas nesustojo ir bendradarbiavimo vystyme – pradėti bendri projektai su Lietuvos tarpdisciplinio meno kūrėjų sąjunga, šiuolaikinės rimtosios muzikos festivaliu Druskomanija, neformalia muzikos kūrybos mokykla „Muzikalkė", radijo teatru Bilietų Nėra (studijoje įrašytas ir VU radijo eteryje transliuotas spektaklis „Šiaurės Miestelis", Lietuvos radijo ir televizijos komisijos rengiamame konkurse „Pragiedruliai" pripažintas originaliausia radijo laida). Taip pat įvykdytas projektas 3 minutės solo, kurio metu buvo profesionaliai nufilmuoti ir įrašyti 32 jaunieji Lietuvos džiazo muzikos instrumentalistai atliekantys 3 min. trukmės solo pasirodymą. Rudens pradžioje iš VU studentų suburta START FM žinių komanda kiekvieną darbo dieną rengia naujienų pranešimus, reportažus aktualiomis temomis bei interviu.
VU Debatų draugija
Ataskaitiniu laikotarpiu klubo veiklą koordinavo Robertas Remeika.
VU Debatų klubas – 2004 m. įkurtas klubas, skirtas skatinti studentų, atstovaujančių skirtingiems fakultetams, bendravimą, suteikti erdvę lavinti kritinio mąstymo, argumentavimo, anglų kalbos ir viešojo kalbėjimo įgūdžius bei atstovauti Vilniaus universitetui debatų turnyruose.
2019 m. klubas buvo neaktyvus, tačiau šiais metais susibūrusi iniciatyvi studentų grupė aktyviai ruošėsi sugrįžimui. Pasiekus reikiamas kvalifikacijas, galutinai suformavus tarybą ir Debatų draugijos veiklą bei bendradarbiaujant su VU Studentų atstovybe (sukurtas logotipas, spręsti organizaciniai ir techniniai klausimai, vykdytas marketingas ir kt.) buvo ruošiamasi Draugijos atidarymui. Taip pat šiuo klausimu bendradarbiauta ir su kitomis ne pelno siekiančiomis debatų organizacijomis, pavyzdžiui, Jaunimo debatais. Galiausiai VU Debatų klubas buvo sėkmingai atidaryta pirmajame viešame renginyje, vykusiame 2022 m. balandžio 21 d.
SMMS
Ataskaitiniu laikotarpiu projekto veiklą koordinavo Rugilė Hokušaitė (iki 2021 m. gruodžio mėn.), Urtė Marija Kasnikauskaitė (nuo 2021 m. gruodžio mėn.).
Studentai – moksleiviams, moksleiviai – studentams – VU SA organizuojama trijų dienų stovykla vyresnių klasių mokiniams, norintiems iš arčiau susipažinti su studentišku gyvenimu ir studijų galimybėmis. Šiais metais stovyklą pagaliau pavyko surengti kontaktiniu būdu – dėl vyravusios pandeminės situacijos Lietuvoje du metus iš eilės šis projektas buvo perkeltas į Discord platformą. Šių metų SMMS stovykla įvyko Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje, su kuria bendradarbiaujama jau ne vienerius metus. Labai smagu, jog tokiomis aplinkybėmis projektui pavyko pritraukti daugiau nei 100 moksleivių iš visos Lietuvos ir suteikti jiems galimybę pamatyti Vilniaus universitetą, jame vykdomas veiklas bei kartu su kuratoriais-studentais bent dienai pasijausti tikrais studentais pasirinktuose fakultetuose. Šiais metais moksleiviai galėjo susipažinti ne tik su Universitete vykdomomis studijomis, bet ir saviraiškos galimybėmis – programomis, klubais bei projektais.
VU Teisės klinika
Ataskaitiniu laikotarpiu projektą koordinavo Viktorija Medžiaušaitė.
VU SA ir partnerių įsteigta VšĮ Vilniaus universiteto Teisės klinika – nemokamos teisinės pagalbos projektas, kuris suteikia tikros profesinės praktikos galimybę vyresniųjų kursų teisės studentams, o visuomenei siūlo nemokamą teisinę pagalbą ir skatina teisinį raštingumą. Prieš 24 metus VU TK įsteigė ir iki šiol ją globoja VU SA, Vilniaus universitetas ir advokatų kontora Ellex Valiūnas.
Per 2021 metus teisinę pagalbą organizacija suteikė 6449 gyventojams. Remiantis interesantų atgaliniu ryšiu apie organizacijos veiklos kokybę galima daryti išvadą, kad VU Teisės klinika užtikrina pakankamai aukštą kompetencijos lygį ir gerą aptarnavimo kultūrą. 2021 metais buvo sėkmingai vykdomos konsultacijos telefonu, per „Skype", elektroniniu paštu. Pandeminei situacijai leidus, laikantis visų saugos priemonių, vėl pradėtos teikti gyvos konsultacijos.
Ataskaitiniu laikotarpiu VU TK privalomąją profesinę arba savanorišką praktiką atliko 28 Vilniaus universiteto studentai, kurios bendra trukmė yra 6 mėnesiai. Praktikos metu studentai konsultavo interesantus šeimos, paveldėjimo, darbo, intelektinės nuosavybės, sutarčių, nekilnojamojo turto, vartotojų, administracinės, baudžiamosios teisės klausimais. Taip pat rengė sutarčių projektus, procesinių dokumentų projektus teisminėms institucijoms (teismams, darbo ginčų komisijoms), teisines išvadas.
Vilniaus universiteto Teisės klinika aktyviai bendradarbiavo su visuomenės informavimo priemonėmis, reguliariai teikė teisinius komentarus populiariausiems portalams: lrt.lt, 15min.lt, teise.pro, dalyvavo radijo laidoje („Radijo byla"). Parengtos 11 publikacijų tokiomis temomis kaip: „Baudžiamosios atsakomybės už kyšininkavimą ypatumai"; „Nelaimingas atsitikimas dirbant nuotoliniu būdu – kieno tai atsakomybė?"; „Bendravimas su vaiku – teisė ir pareiga"; „Ar darbdavys gali nutraukti darbo sutartį, kai nėra darbuotojo kaltės?"; „Paveldėjimas – ką daryti netekus sutuoktinio?"; „Asmens teisė į atvaizdą: kada asmens nuotrauka viešinama neteisėtai?" ir kt.
Kartu su Vilniaus universiteto Studentų atstovybe parengti mokymai studentams darbo teisės pagrindų tema, kurie yra viešai prieinami Vilniaus universiteto studentams.
Teisės klinikos konsultantai dalyvavo Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijos projekte „Netrukdyk". Šio projekto metu visiems vyresniųjų klasių moksleiviams buvo pristatomos bendrosios asmens duomenų apsaugos nuostatos. Užmegztas bendradarbiavimas su Vilniaus socialiniu klubu dėl teisinės pagalbos teikimo jaunimui bei su Dingusių žmonių šeimų paramos centru dėl teisinės pagalbos teikimo nukentėjusiems nuo prekybos žmonėmis, smurto artimoje aplinkoje, dingusių žmonių artimiesiems.
Vilniaus universiteto Studentų investicinis fondas (VU SIF)
Ataskaitiniu laikotarpiu fondui vadovavo Ieva Turskytė (iki 2022 m. sausio mėn.) bei Gabrielė Stanionytė (nuo 2022 m. sausio mėn.).
Vilniaus universiteto Studentų investicinis fondas (VU SIF) – VU SA įsteigtas pirmasis ir didžiausias studentų investicinis fondas Lietuvoje, skatinantis jaunimą domėtis investicijų valdymo pasauliu ir savarankiškai investuoti.
Ataskaitiniu laikotarpiu VU SIF sėkmingai organizavo informatyvius renginius. 2021 m. vasario 25 d. vyko paskaita „Didžiausi investicinio portfelio valdymo mitai" su Tautvydu Marčiulaičiu, po kurios buvo vykdoma paskaita su ekonomiste Greta Krušaite apie asmeninius finansus „Kaupti, išleisti ar investuoti?". Taip pat gegužės 4 d. bendradarbiaujant su VU Jaujųjų energetikų klubu suorganizuota diskusija „Žalioji energetika Lietuvoje, plėtra ir investavimo perspektyvos", kurioje dalyvavo Lietuvos Respublikos užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius, energetikos viceministrė Daiva Garbaliauskaitė, energijos tiekimo įmonės „Ignitis grupė" inovacijų ekspertas Vincentas Vitkauskas bei atsinaujinančios energetikos bendrovės „Green Genius" finansų direktorius Rokas Bancevičius.
Ataskaitiniu laikotarpiu nauja VU SIF komanda suorganizavo net 6 renginius. Pirmasis renginys apie infliaciją įvyko 2021 m. gruodį, kuriame savo pastebėjimais dalinosi Indrė Genytė-Pikčienė ir Marius Dubnikovas. Bendradarbiaujant su VU SA EVAF suorganizuotas 3 paskaitų ciklas ir protmūšis „Investavimo ABC: nuo ko pradėti?", siekiant padėti jauniems žmonėms žengti pirmuosius sėkmingus žingsnius investavime. Kitame renginyje „Sankcijos Rusijai. Kokią įtaką tai turės mums ir ekonomikai?" su Pauliumi Kunčinu apžvelgtos aktualijos susiklosčius ekstremaliai situacijai pasaulyje. Be to, pradėta leisti tinklalaidė naujame VU SIF YouTube kanale su Viliumi Oškeliūnu.
VU SIF augti ir tobulėti ataskaitiniu laikotarpiu padėjo žurnalas „Investuok", UAB „Gaudera", Lietuvos bankas, UAB „Gerovės valdymas", IFSA, Vilniaus universiteto Studentų atstovybė, Vilniaus universiteto Verslo mokykla bei Vilniaus universitetas.
Karjeros dienos'22
Ataskaitiniu laikotarpiu projekto veiklą koordinavo Eglė Jašinskaitė.
Vilniaus universiteto Karjeros dienos – VU SA projektas, leidžiantis studentams susipažinti su potencialiais darbdaviais, užmegzti naujus ryšius ir savarankiškai pradėti karjeros kelią. Projektu siekiama padėti studijuojantiesiems įsitvirtinti darbo rinkoje ir tapti paklausiais savo srities specialistais.
Šių metų pagrindinis renginys VU Karjeros dienos 2022 buvo suorganizuotas kovo 21–24 d., o vasario 22 d. ir kovo 3 d. įvyko VU Karjeros diena Kauno fakultete ir VU Karjeros diena Šiaulių akademijoje. Į projektą įsitraukė 76 įmonės ir finansiniai rėmėjai. Taip pat suorganizuoti 4 papildomi renginiai, kurių metu gvildentos įvairios temos, susijusios su karjera. Sklandžią viso projekto eigą padėjo užtikrinti suburta 111 vadovų, narių ir savanorių komanda. Didžiausi šių metų pokyčiai – papildomų renginių organizavimas, narių įtraukimas beveik viso ataskaitinio laikotarpio metu ir atskirų VU Karjeros dienų renginių organizavimas ne Vilniuje esančiuose VU KAP (kamieniniuose akademiniuose padaliniuose). Iniciatyva, kuria labiausiai didžiuojamės – Hackathon'as, kurio metu studentų komandos turėjo galimybę laimėti net 4500 EUR prizą įsteigtą FRANMAX.
Be etikečių
Ataskaitiniu laikotarpiu programos veiklą koordinavo Julija Baublinskaitė.
Be etikečių – nuo 2010-ųjų VU SA vykdoma programa, aktyviai veikianti socialinės atskirties mažinimo ir žmogaus teisių srityse. Programa siekiama paneigti visuomenėje nusistovėjusius stereotipus, skatinti visapusę socialiai pažeidžiamų grupių integraciją bei kurti pagarbų tarpusavio santykį Vilniaus universiteto bendruomenėje. Pagrindinės vertybės – lygybė, atvirumas ir pagarba kiekvieno žmogaus individualumui.
Šiais metais Be etikečių skyrė dėmesį atskiroms socialiai pažeidžiamoms grupėms. Buvo suorganizuoti 4 renginių ir projektų ciklai: LGBTQ+ kultūros festivalis Kultūra visų, feminizmo savaitė, negalios savaitė ir etninių mažumų mėnuo. Kiekviename šių teminių ciklų buvo siekta įsigilinti į jame reprezentuojamos grupės patirtis, supažindinti tiek su jos laimėjimais, tiek su problemomis, suteikti platformą tos grupės atstovėms (-ams) kalbėti apie joms ir jiems svarbius kasdienio gyvenimo bei aktyvizmo aspektus. Taip pat tęstos programos tradicijos: rugsėjo mėnesį Be etikečių žygiavo Lietuvos LGBTQ+ pride eitynėse, pirmą kartą surengtose Kaune; diskutuojant apie psichologinių sutrikimų stigmatizavimą prasmingai paminėtas Helovinas ketvirtą kartą organizuojamoje Halofobijoje; tęsiant ilgametį bendradarbiavimą su Universiteto LGBT+ grupe surengta diskusija apie LGBTQ+ teisių padėtį Lietuvoje bei Europoje.
2021-aisiais buvo atnaujinta programos stiliaus knyga ir atitinkamai pakeista komunikacija socialinėse medijose: pereita nuo edukacinio turinio, skirto beveik visiškai su socialiai pažeidžiamomis grupėmis nesusiduriantiems žmonėms, prie gilesnių tekstų, iš auditorijos reikalaujančių tam tikro ankstesnio susipažinimo su pateikiama tema, taip pat stengtasi prasmingai reaguoti į aktualijas. Buvo tęsiama įrašų serija #KulturaVisu, pristatanti skaitytojams įvairių krypčių menininkus iš socialiai pažeidžiamų grupių, o ją papildė naujas projektas #DragZodynelis, kurio įrašuose supažindinama su drag kultūros terminais ir istorija.
VU JEK
Ataskaitiniu laikotarpiu klubo veiklą koordinavo Klaudija Pukalskaitė.
Vilniaus universiteto Jaunųjų energetikų klubas (VU JEK) – VU SA klubas, vienijantis jaunimą, besidomintį įvairių rūšių energetika, ekonominiais, politiniais ir techniniais aspektais. Organizuodami renginius, skleisdami informaciją, VU JEK nariai dalijasi turimomis energetikos žiniomis.
Svarbiausiomis šių metų klubo veiklomis galima laikyti bendradarbiavimą, ryšių užmezgimą su įmonėmis ir dalyvavimą kitų organizacijų bei padalinių organizuojamose veiklose, renginiuose.
Šiemet į klubą buvo pritraukta daug įvairių studijų programų pirmo kurso studentų, o renginiai sulaukė visuomenės susidomėjimo. Klube orientuotasi į didesnius projektus ir pradėta juos vykdyti. Vienas iš tokių projektų – VU JEK stalo žaidimas ar žurnalo Progressus antras numeris. Taip pat šiemet klubo nariai turėjo išskirtinę galimybę aplankyti Antalieptės muziejų ir jį atnaujinti mokymų metu.
ESN VU
Ataskaitiniu laikotarpiu programos veiklą koordinavo Simonas Bendinskas.
ESN Vilnius University – VU SA programa, skatinanti studentų mobilumą bei padedanti užsienio studentams sėkmingai integruotis Vilniaus universitete. Pagrindinis ESN Vilnius University tikslas – padėti į VU atvykstantiems užsienio studentams prisitaikyti naujoje aplinkoje, supažindinti juos su studijų tvarka, mūsų šalies kultūra bei tradicijomis.
ESN Vilnius University veikla buvo orientuota į įvairių renginių, skirtų užsienio studentų integracijos didinimui ir bendruomeniškumo skatinimui, organizavimą. Kaip ir kiekvieną semestrą veikla tradiciškai pradėta su Orientation Week, kurios metu stengtasi supažindinti užsienio studentus tarpusavyje bei suteikti visą būtinąją informaciją apie Universiteto gyvenimą, infrastruktūrą, Lietuvos kultūrą, studentų galimybes bei teises. Atsižvelgiant į pandeminę situaciją, metų eigoje studentams buvo teikiama visa būtina ir aktuali informacija apie COVID-19 viruso plitimo valdymo kelius Lietuvoje, taikomus ribojimus, saugumo priemones. Kartu studentams buvo suteikta ir kontaktinė informacija užsikrėtimo liga atveju.
Kendo klubas
Ataskaitiniu laikotarpiu klubo veiklą koordinavo Vytenis Almonaitis.
Vilniaus universiteto Kendo klubas – nuo 2008 m. veikianti VU SA japoniško fechtavimo studija, skirta tiek pradedantiesiems, tiek norintiems tobulinti jau turimus įgūdžius. VU Kendo klubas siekia ne tik populiarinti kendo sportą ir skatinti aktyvią gyvenseną, bet ir burti japoniškais kovos menais besidominčius studentus, garsinti Vilniaus universiteto vardą Lietuvoje ir pasaulyje, dalyvaudamas varžybose ir kituose renginiuose.
Ataskaitiniu laikotarpiu klubas dalyvavo pirmakursiams skirtoje VU Karjeros dienų ašimi esančioje kontaktų mugėje. Dėl susiklosčiusios pandeminės situacijos šalyje, klubas, laikydamasis saugumo reikalavimų, negalėjo vykdyti treniruočių bei dalyvauti varžybose. Nepaisant to, studijos atstovai socialinėse medijose sekėjams pristatė solinių ir porinių treniruočių galimybes bei kvietė visus sportuoti.
SGV
Ataskaitiniu laikotarpiu projektui vadovavo Aurelija Vasiliauskaitė.
Studentiško gyvenimo vadovas (SGV) – tai VU SA leidinys skirtas palengvinti pirmakursių bei iš užsienio į Vilniaus universitetą studijuoti atvykstančių studentų gyvenimo naujame mieste (ar šalyje) pradžią. Pagrindinis SGV tikslas – skatinti studentų savarankiškumą, aktyvią veiklą ir, žinoma, užtikrinti sklandų įsiliejimą į didžiausios Lietuvoje akademinės bendruomenės narių gretas. Tam, kad pavyktų kuo efektyviau įgyvendinti šį tikslą, užtikrinta, kad leidinys jau antrus metus studentus pasiektų nebe knygos, o internetinio puslapio sgv.vusa.lt pavidalu. Dėl šios priežasties SGV gali būti ne tik informacijos šaltiniu metų pradžioje, tačiau ir visais studijų metais, nes šiame leidinyje galima rasti visą reikalingą informaciją, susijusią su svarbiausiais Universiteto procesais, teikiamomis paslaugomis bei laisvalaikiu.
Rašytojų klubas
Ataskaitiniu laikotarpiu klubo veiklą koordinavo Nikolajus Elkana Eimutis.
VU Rašytojų klubas – 2013 m. susibūrusi draugija, vienijanti rašančius ir literatūra besidominčius VU bendruomenės narius. VU Rašytojų klubo tikslas yra ne tik suburti rašančius žmones, tačiau ir skatinti labiau domėtis literatūra, pažvelgti į ją iš kūrėjo, kritiko, skaitytojo ir klausytojo pusės.
VU Rašytojų klubo nariai rengia atviras paskaitas apie įdomiausius literatūrinius judėjimus ir ryškiausius pasaulinės ir lietuvių literatūros kūrėjus, rengia savos kūrybos skaitymo renginius, organizuoja susitikimus su rašančiaisiais, rengia filmų, sukurtų pagal literatūros kūrinius, peržiūras ir diskusijas, bendrauja su aktoriais.
VU Rašytojų klubas šiais metais daug dėmesio skyrė visuomenės švietimui: nuo sausio mėnesio aktyviai pradėta kelti tekstus bei vaizdinę medžiagą apie įvairius Lietuvos ir pasaulio meno sričių atstovus, iškilias asmenybes Instagram paskyroje, kuri sulaukė didelės sėkmės. Ėmėme dalintis lietuvių poetų kūryba story formatu, publikavome išsamesnio pobūdžio eseistinius straipsnius Facebook paskyroje. Prasidėjus karui Ukrainoje kasdien vertėme ir dalinomės Ukrainos poetų kūryba socialiniuose tinkluose, bendradarbiaudami su VU Jaunųjų žurnalistų organizacija skaitėme ukrainiečių poeziją debatų metu. Taip pat bendradarbiavome su programa Be etikečių rengdami, vertindami 9–12 klasių mokinių rašinių konkursą Metamorfozės: etninių tapatybių sandūra kaip atspirtis pokyčiams visuomenėje.
HEMA
Ataskaitiniu laikotarpiu klubo veiklą koordinavo Gintarė Vaičekauskytė.
VU HEMA (Historical European Marchal Arts) klubas – naujai savo veiklą pradėjęs ir susikūręs klubas. HEMA (arba IEKM) – tai istoriniai Europos kovos menai, ilgųjų kalavijų treniruotės, paremtos informacija iš senovės meistrų vadovėlių. VU HEMA klubas siekia suteikti galimybę studentams praktikuotis bei susipažinti su šiuo kovos menu, bei skatina palaikyti fizinį aktyvumą.
Ataskaitiniu laikotarpiu viena svarbiausių naujo klubo užduočių – studentų supažindinimas su HEMA bei naujų ir jau lankančių narių būrimas į besikuriančią bendruomenę. Šiais metais teko sudalyvauti ir pristatyti save SMMS (Studentai – moksleiviams, moksleiviai – studentams) stovykloje.
Foto klubas
Ataskaitiniu laikotarpiu VU Fotoklubui pirmininkavo Gabija Raubaitė ir Andranik Karagezian.
VU Fotoklubo misija – puoselėti ir brandinti studentų įvairovę bei kūrybiškumą pasitelkiant vieną žaviausių meno krypčių – fotografiją. Visgi šiais mokslo metais supratome, jog mūsų misija taip pat neatsiejama ir nuo pastovaus bendradarbiavimo su Vilniaus universitetu. Džiaugiamės gaudami šansą suteikti fotografijos paslaugas tokiai įvairovei programų, klubų bei projektų ir galėdami užfiksuoti Universiteto istorijas.
Šiais metais mūsų veikla buvo orientuota į 3 pagrindines kryptis: narių, VU bendruomenės ir visuomenės.
Klubo nariams stengėmės sukurti bendruomenę, kurioje ir fotografija besidomintys, ir entuziastai, ir pažengę profesionalai galėtų leisti laiką kartu bei dalintis patirtimi. Abiejų semestrų metu rengėme veiklą grupėse, kuriose vykdėme mokymus bei įvarius praktinius užsiėmimus. Rudens semestro pabaigoje surengėme savo pirmą gyvą fotografijos parodą Pokytis CR rektorato koridoriuje. Daugeliui klubo narių tai buvo pirma fotografijos paroda, kurioje jie galėjo didžiuotis savo darbais. Taip pat pirmą kartą susitikome su Fotoklubo alumni nariais, iš kurių pasisėmėme įkvėpimo tolimesnėms veikloms. Nariams skirtas veiklas ne kartą vykdėme dviem kalbomis, įtraukdami klubu susidomėjusius užsienio studentus.
VU bendruomenei suteikėme fotografijos paslaugas beveik visur ir visada. Pavasario semestrui einant į pabaigą net nebežinome, kur dėti vien per šiuos metus užfiksuotas nuotraukas, kadangi nuolat pildosi mūsų talpyklos. Užfiksavime kone kiekvieno klubo ir projekto veiklas, o taip pat ir VU Kultūros centro kolektyvų pasirodymus. Kaip sakoma angliškai – sharing is caring. Vedami šios minties surengėme du atvirus fotografijos pagrindų mokymus VU bendruomenei.
Galų gale visuomet stengėmės išlikti visuomeniški bei aktyvūs viešumoje. Nuolatos fiksavome įvairiausius kadrus – nuo ryškiausių valstybinių švenčių iki skaudžiausių protestų. Išlikome neabejingi ir atsakingi kartu su visa VU SA.
Dėkojame Vilniaus universitetui ir visai VU SA už nenutrūkstantį bendradarbiavimą, glaudų ryšį bei suteikiamas galimybes augti, veikti ir klestėti.
Antropologų klubas
Ataskaitiniu laikotarpiu klubo veiklą koordinavo Ivan Trunov.
VU Antroklubas yra antropologija besidominčių ir antropologijos lauke veikiančių akademinės aplinkos narių bendruomenė. Šioje bendruomenėje kuriama tarpdiscipliniška erdvė idėjų mainams ir populiarinama antropologija bei socialiniai mokslai.
Šiais metais klubas organizavo neformalius narių susitikimus, kurių metu klubo nariams buvo suteikta galimybė aptarti savo pačių atliekamus tyrimus bei mokslines veiklas. Filmavome mūsų tinklalaidės epizodus Antrieji pokalbiai (juos galite rasti mūsų Facebook puslapyje). Taip pat įvyko renginys Aš gėjus. Aš lesbietė. VU studentų tyrimai atsiskleidimo tema, kuriame buvo kalbama apie atliktus 2 socialinius tyrimus.
Gyvybės mokslų konferencija The COINS 2022
Ataskaitiniu laikotarpiu veiklą koordinavo Daniel Šematovič
Gyvybės mokslų konferencija The COINS – VU SA projektas, organizuojamas studentų. Tai yra mokslinis renginys, kuriuo siekiama skatinti studentų mokslinę veiklą, domėjimąsi naujausiais mokslo pasiekimais bei plėsti akademinius bei profesinius ryšius. Konferencija kviečia aukščiausio lygio mokslininkus skaityti pranešimus mūsų Universitete, taip garsinant jį akademinėje tarptautinėje bendruomenėje. Lygiai taip pat siekiame šviesti moksleivius bei visuomenę apie mokslo naujienas, leisti susipažinti su gyvybės mokslų tyrimais, taip skatinant pasirinkti savo profesinį kelią būtent šioje srityje.
2021 m. vykusi The (Extra)ordinary COINS 2021 konferencija vyko vasario 27 dieną virtualioje erdvėje, šios konferencijos metu savo paskaitas skaitė prof. V. Šikšnys bei dr. G. Olendraitė. Konferencijos stendinių pranešimų sesija vyko 2021 m. kovo 30 dieną virtualioje erdvėje ir pritraukė iki 90 pranešėjų. 2021 metais buvo suorganizuoti dveji renginiai studentams: stendinių pranešimų bei straipsnių rašymo dirbtuvės, pastarosios sulaukė didelio susidomėjimo ir pritraukė virš 150 dalyvių.
Šiais metais organizuota The COINS 2022 konferencija vyko vasario 28 d. – kovo 3 d. virtualioje erdvėje. Suburta beveik 40 organizatorių komanda, užtikrinusi, kad pasiruošimas bei visos konferencijos veiklos vyktų sklandžiai. Konferencijoje kasdien dalyvaudavo po 130 žmonių, pasiektas rekordinis studentų stendinių pranešimų skaičius – 125. Paskaitas skaitė 13 aukščiausio lygio lektorių iš užsienio neurobiologijos, astrobiologijos, bioinformatikos, baltymų ir genų inžinerijos, ląstelės biologijos temomis, tarp jų ir 2016 m. Nobelio premijos laureatas chemijos srityje seras Fraser Stoddart. Konferencijos metu vyko 3 diskusijos studentų mokslinės veiklos skatinimo, biostartuolių bei audinių inžinerijos temomis. Taip pat, suorganizuota programa su laboratoriniais darbais bei paskaitomis moksleiviams ir pritraukusi 120 moksleivių iš įvairių Lietuvos mokyklų.
Jaunųjų žurmalistų draugija
Ataskaitiniu laikotarpiu draugijai vadovavo Gabija Strumylaitė.
2021 m. rugpjūčio 28 d. – pirmasis VU JŽD steigiamasis susitikimas. Nuo rugsėjo mėn. Draugija pradėjo vykdyti aktyvią organizacijos kūrimosi veiklą, sujungiančią studentus ir moksleivius iš visos Lietuvos.
2021 m. spalio mėn. draugija pradėjo bendradarbiavimą su „15min" portalo redakcija. Draugijos nariai rašo tekstus įvairiomis temomis, fotografuoja ir filmuoja, o jų darbai publikuojami su specialia VU Jaunųjų žurnalistų draugijos žyma. Pvz.: https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/augintiniai/sunu-vedle-migle-kazenaite-man-parodos-svarbios-ne-tik-del-pasiekimu-1036-1578142
VU JŽD kviečia visus norinčius atvykti į įvairius viešus mūsų narių organizuojamus renginius. 2021 m. spalio 18 d. VU Istorijos fakultete vyko renginys su žurnalistais Rita Miliūte ir Ryčiu Zemkausku. 2021 m. gruodžio 5 d. Filologijos fakultete surengėme atvirą diskusiją apie „Nacionalinę ekspediciją". Apie ją plačiau papasakojo LRT „Nacionalinės ekspedicijos" iniciatoriai Edmundas Jakilaitis ir Alfredas Bumblauskas. Kovo 14 d. VU Komunikacijos fakultete įvyko diskusija „Ukraina ir Rusija: kiek toli siekia (ne)sutarimų šaknys? su doc. dr. Grigorijumi Potašenko ir doc. dr. Česlovu Laurinavičiumi. Prie šių renginių išvien dirbome su kitais VU PKP – VU Fotoklubu, VU Rašytojų klubu.
Formalių ir neformalių užsiėmimų metu organizacijoje skiriamas dėmesys visapusiškam asmeniniam narių tobulėjimui. 2021 m. lapkričio 20 d. Komunikacijos fakultete vyko kūrybinės dirbtuvės su komunikacijos eksperte Sandra Galdikaite. Organizuotos online paskaitos-susitikimai su profesionaliais žurnalistais (2022 m. kovo 1 d. paskaita „Straipsnių rašymo ABC" su „15min" žurnaliste Violeta Grigaliūnaite, 2022 m. kovo 17 d. susitikimas su LRT užsienio naujienų žurnalistu Benu Gerdžiūnu). Per 2022 m. siekiame įsteigti premiją, skirtą jauniesiems žurnalistams. Šiuo tikslu bendradarbiaujame su Romo Sakadolskio akademinio žurnalistikos forumo organizatoriais. Sausį jau aptarėme pirmuosius galimus būsimo konkurso nuostatus. Į projektą siektume įtraukti kuo daugiau Lietuvos švietimo įstaigų, žurnalistinių būrelių atstovus ir individualiai žurnalistika besidominčius jaunus žmones. Informaciniais partneriais jau sutiko būti portalo „15min" redakcija.
Reaguodami į Rusijos pradėtą karą Ukrainoje, nuo kovo mėnesio tapome vienais pirmųjų „Laisvės TV" projekto suukraina.lt partnerių. Šis projektas sistemina visą svarbiausią informaciją lietuviams ir į mūsų šalį atvykusiems karo pabėgėliams. Dešimties VU JŽD narių komanda dirba ties duomenų tinklalapyje pildymu. Jie ieško informacijos apie renginius, pagalbą teikiančias organizacijas, galimybes aukoti daiktus arba pinigus, tikrina šaltinius, skelbiančius naujienas apie karą, bei padeda ieškoti atsakymų į puslapio lankytojams kylančius klausimus.
VU JŽD siekia atverti kuo įvairesnį galimybių spektrą savo nariams, todėl plačiai ir atvirai bendradarbiaujame su žurnalistikos centrais, redakcijose ar pavieniui dirbančiais profesionaliais žurnalistais, tarpdisciplininiame lauke veikiančiais ekspertais. Nuolat sulaukiame pasiūlymų atvykti į kitų organizacijų renginius, įsitraukti į įvairaus žanro projektus. Pvz.: 2022 m. balandį mūsų narė Ūla Klimaševska prisidėjo prie tiriamosios žurnalistikos centro „Siena" atlikto žurnalistinio tyrimo „Jonas ir generolas: kas sieja Joną Pinskų ir Rusiją". Nuoroda: čia
Nuolatos mąstome ir planuojame organizacijos ateities veiklas, stengiamės kiek įmanoma labiau įsiklausyti į VU JŽD narių poreikius. Artimiausiu metu daugiau dėmesio skirsime gilesnei narių integracijai, tarpusavio ryšio stiprinimui (gegužę organizuojamas protmūšis, kiti socialinio tipo renginiai), bandysime pasiekti daugiau kūrybingų Lietuvos moksleivių, galinčių organizacijos rėmuose atskleisti savo potencialą. Vasarą–rudenį planuojama kūrybinė stovykla, jau svarstome apie rudens sezono diskusijas ir viešus renginius aktualiausiomis temomis su Lietuvos ir tarptautinėje erdvėje veikiančiais žmonėmis. Toliau vykdysime Premijos organizavimo darbus su profesionaliausiais žurnalistikos atstovais šalyje.
Naujos iniciatyvos
Ataskaitiniu laikotarpiu buvo siekiama smarkiai plėsti ir didinti studentų iniciatyvų tinklą. Šiam tikslui pasiekti buvo organizuojamas renginys „hackVU", kurio metu mūsų bendruomenę papildė kelios naujos iniciatyvos. Taip pat pirmuosius žingsnius pradėjo ir keletas kitų iniciatyvų - Protmūšių, muzikos klubas.
Labdaros ir paramos fondas Ateičiai
Vilniaus universiteto Studentų atstovybė 2018 m. įkūrė labdaros ir paramos fondą Ateičiai, skirtą Vilniaus universiteto studentų gerovei kurti. Fondas buvo įkurtas siekiant atstovauti įvairius studentų poreikius.
Ataskaitiniu laikotarpiu labdaros ir paramos fondas Ateičiai, platindamas atributiką tiek fizinėje, tiek elektroninėje parduotuvėse, viešino ir garsino Vilniaus universiteto vardą. Šiemet taip pat suorganizuotos vienos dienos išvažiuojamosios parduotuvės įvairiuose Universiteto padaliniuose bei studentams suteikta galimybė įsigyti atributikos Universitete vykstančių renginių metu. Be to, fondas plečia bendradarbiavimą su Universitetu – pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su VU muziejumi dėl jų gaminamos produkcijos pardavinėjimo VU atributikos parduotuvėje (atvirlaiškiai, magnetukai ir kt.).
Taip pat šiais metais tęsiama iniciatyva – renkama 1,2 % GPM parama, kuri bus tikslingai naudojama atvykusių ukrainiečių studentų (-čių) integracijai į Universitetą. Už surinktas lėšas bus perkami būtini buities daiktai, higienos priemonės ar kitos prekės, skirtos atvykusiems studentams (-ėms) bei reikalingos kokybiškam studijų procesui užtikrinti. Praėjusiais metais taip pat buvo renkama parama, o susiklosčius dabartinei situacijai Ukrainoje nuspręsta surinktą paramą skirti atvykusių ukrainiečių studentų (-čių) integracijai į VU bendruomenę bei jų gyvenimo sąlygoms Lietuvoje gerinti.
Labdaros ir paramos fondo Ateičiai veikla yra socialiai atsakinga bei kurianti kapitalą Vilniaus universiteto studentų gerovės labui.