Skip to content
Šiame puslapyje...

Atstovavimas nacionalinėje erdvėje ir miesto savivaldoje

Atstovavimas nacionalinėje erdvėje

LR Prezidentūra

Studentų atstovė – Neda Žutautaitė

Ataskaitiniu laikotarpiu dalyvauta LR Prezidentūros organizuotuose susitikimuose ir diskusijose dėl įtraukios visuomenės gerovės valstybės kontekste, aukštojo mokslo prieinamumo situacijos bei Ukrainiečių studentų padėties Lietuvoje.

Teikti pasiūlymai LR Prezidento inicijuotam Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimui, siekiant numatyti alternatyvius patekimo į aukštąjį mokslą kelius, suvienodinti valstybės finansuojamose ir nefinansuojamose vietose studijuojančiųjų priėmimo reikalavimus bei apibrėžti socialinės dimensijos sąvoką.

VU SA vardu teiktas pasiūlymas aukštojo mokslo socialinės dimensijos sąvokai, nepritarta pasiūlymams, kurie neatliepia socialinės dimensijos reikšmės, nevienodai didina aukštojo mokslo prieinamumą mažiau reprezentuojamoms grupėms ir kuria skirtingas sąlygas siekiantiems įgyti aukštąjį išsilavinimą. Dalyvauta tolimesnėse projekto redakcijų rengimo diskusijose ir pasitarimuose teikiant pasiūlymus.

LR Seimo Švietimo ir mokslo komitetas

Studentų atstovė – Neda Žutautaitė

Dalyvauta Komiteto posėdžiuose svarstant visus su aukštuoju mokslu susijusius klausimus, diskutuojant, teikiant pasiūlymus, išsakant studentų nuomonę bei teikiant ekspertines įžvalgas.

Teikti pasiūlymai akademinės etikos apibrėžimo svarstyme bei peržiūrint akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus funkcijas.

Teikti siūlymai Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimams dėl mokslo ir studijų institucijų finansavimo už studijas pokyčio, palaikant siekį finansavimu skatinti ne tik priimti kuo didesnį skaičių studentų, bet ir atsižvelgti į studijų kokybę bei numatyti kokybės kriterijus, pagal kuriuos bus finansuojamos institucijos. VU SA pasisakė už vienodus priėmimo į aukštąją mokyklą reikalavimus tiek stojantiems į valstybės finansuojamas, tiek į nefinansuojamas vietas, suprasdama, kad pasirengimas studijuoti yra viena esminių prielaidų studijų kokybei užtikrinti.

Teiktas siūlymas dėl socialinės dimensijos aukštajame moksle apibrėžimo, alternatyvaus kelio formavimo principų, kurie turėtų sudaryti sąlygas į aukštąjį mokslą patekti mažiau reprezentuojamoms grupėms, tačiau nesukurti situacijos, kai alternatyviu keliu tiesiog didinamas masiškumas.

Diskusijoje „Socialinė dimensija – studijų kokybei" skaitytas pranešimas dalijantis VU SA sukauptomis patirtimis akcentuojant, kodėl verta prioritetizuoti socialinę dimensiją ir su kokiais sunkumais šiandien susiduria studentai prieš stodami, stojimo metu, studijų laikotarpiu, pereidami į darbo rinką bei ką galime padaryti, kad jų išvengtume. Dalyvauta Laikinosios Seimo ir akademinės bendruomenės bendradarbiavimo grupės susitikimuose.

LR Seimo Sveikatos reikalų komitetas (SRK)

Studentų atstovės – Neda Žutautaitė, Kamilė Marcinkevičiūtė

Dalyvauta psichikos sveikatos pakomitečio posėdžiuose, dalintasi psichikos sveikatos puoselėjimo iniciatyvomis, išsakytas poreikis psichikos sveikatos priežiūros veiklų gerinimui.

Atstovauta medicinos studentams bei rezidentams siekiant, jog nebūtų patvirtintas įstatymų pakeitimo projektas, kuriuo siūloma valstybės finansuojamas rezidentūros studijas baigusiems, už studijas 2–4 metus atidirbti regionų pirminės sveikatos priežiūros įstaigose. Klausimas buvo išimtas iš darbotvarkės.

LR Vyriausybė

Studentų atstovė – Neda Žutautaitė

Ataskaitiniu laikotarpiu dalyvauta tarpinstituciniuose pasitarimuose ir plenariniuose LR Vyriausybės posėdžiuose pasisakant LR Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimų klausimais. Prisidėta prie Vyriausybės išvadų rengimo įstatymų projektams.

Dalyvauta akademiniuose pusryčiuose su Premjere bei Švietimo, mokslo ir sporto ministre, diskutuojant apie socialinę dimensiją ir labiau pažeidžiamų grupių įtraukimą į aukštąjį mokslą, mokslinių veiklų finansavimą bei rezidentūros studijas.

VU SA pasiūlius, padidintas Vyriausybės pirminiame biudžeto plane numatytas finansavimas mokslinėms veikloms, įtraukiant studentų mokslines veiklas ir projektus, doktorantūros vietų, podoktorantūros stažuočių skaičiaus didinimą, pasiektas susitarimas papildomai skirti 20 mln. eurų.

Prisijungta prie ilgalaikės valstybės strategijos „Lietuva 2050" projekto rengimo.

LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM)

Studentų atstovė – Neda Žutautaitė

Ataskaitiniu laikotarpiu prisidėta prie skirtingų klausimų kėlimo, nagrinėjimo, dalyvauta pasitarimuose bei teikti pasiūlymai aukštojo mokslo gerinimui:

Dalyvauta susitikimuose su EBPO ekspertais gryninantis Lietuvos mokslo ir studijų institucijų misijas ir išsakant pastebėjimus iš studentų perspektyvos dėl European student card (ESC) iniciatyvos įgyvendinimo Lietuvoje.

Įsitraukta į studentų iškritimo prevencijos priemonių darbo grupės veiklą, siekiant sisteminių priemonių, kurios leistų stebėti rizikas ir mažinti studentų iškritimą iš studijų šalies aukštosiose mokyklose, sukūrimo. Pateikti siūlymai atnaujinti valstybės remiamų paskolų sistemą, atkreiptas dėmesys į klausimo problematiką bei kartu su Valstybiniu studijų fondu rengiamas pasiūlymas sistemos tobulinimui. Kartu formuotas alternatyvaus patekimo į aukštąjį mokslą kelio projektas ir pateikti pasiūlymai plėsti negalios stipendiją gaunančių asmenų ratą bei apjungti šiuo metu egzistuojančias kelias stipendijų rūšis sumažinant administracinę naštą studentams.

Prisidėta rengiant skatinamojo finansavimo aukštosioms mokykloms už studijų kokybę modelio atsiradimą bei konkrečius rodiklius, kurie bus skatinimo sistemos pagrindu ir formuos aukštųjų mokyklų prioritetus kokybės gerinimui.

Dalyvaujama planuojant Ukrainos piliečių priėmimo į aukštąsias mokyklas tvarką, teikti pasiūlymai dėl užsieniečių teisinės padėties gerinimo.

Pateikti pasiūlymai ir atnaujinta studentų pilietinių, mokslinių, verslumo, kūrybinių ir sportinių projektų finansavimo tvarka.

ŠMSM darbo grupė dėl AM finansavimo modelio atnaujinimo

Studentų atstovai – Justas Kvedaravičius, Neda Žutautaitė

Darbo grupė suburta siekiant aukštųjų mokyklų finansavimo modelio atnaujinimo bei jų veiklos tikslų išgryninimo. Taip pat mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros vertinimui, finansavimo modelio – valstybės finansuojamų vietų planavimo ir stojančiųjų priėmimo proceso tobulinimui, suvienodinant reikalavimus stojantiesiems į valstybės finansuojamas ir valstybės nefinansuojamas studijų vietas. Darbo grupėje kalbėta dėl studentų (-čių) priėmimo organizavimo įteisinimo per bendrą priėmimo sistemą taip numatant daugiau galimybių aukštosioms mokykloms atsirinkti studentus (-es).

Darbo grupėje parengti pasiūlymai dėl reikalavimų stojantiesiems į VF ir VNF vietas suvienodinimo, minimalių kriterijų nustatymo bei aukštųjų mokyklų finansavimo už studijų rezultatus buvo patvirtinti ir įsigalios nuo 2024 metų.

ŠMSM darbo grupė dėl socialinės dimensijos plano rengimo

Studentų atstovai – Justas Kvedaravičius, Ieva Budreikaitė, Neda Žutautaitė

Inicijuotas socialinės dimensijos aukštajame moksle plano rengimas, VU SA ankstesniu pasiūlymu įtraukus tai į Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo planą.

Rinktos užsienio patirtys socialinės dimensijos planų rengime, duomenys ir analizė dabartinės mažiau reprezentuojamų grupių situacijos Lietuvoje. Analizuotos jau egzistuojančios priemonės bei barjerai, su kuriais mažiau reprezentuojamos grupės susiduria. Rengta pirminė plano versija, kuri artimiausiu metu bus pateikta Vyriausybės viešosioms konsultacijoms.

ŠMSM darbo grupė dėl 2022 Lietuvos universitetų metų

Studentų atstovė – Neda Žutautaitė

Lietuvos Respublikos Seimas 2022-uosius paskelbė Lietuvos universitetų metais. ŠMSM kaip atsakinga institucija subūrė darbo grupę šventiniams minėjimo renginiams ir iniciatyvoms planuoti.

Darbo grupėje buvo nuspręsta Universitetų metų proga išleisti elektroninį leidinį „Lietuvos universitetai", kuriame atspindimos Lietuvos universitetų ištakos, raida ir indėlis kuriant bei puoselėjant nepriklausomą valstybę, numatyti Lietuvos universiteto 100-mečio minėjimas, tarptautinė konferencija „Aukštasis mokslas: pasiekimai, iššūkiai ir galimybės", Baltijos šalių studentų dainų ir šokių festivalis „Gaudeamus 2022", virtuali paroda „Mokslo šviesa" bei VU SA pasiūlytas atvirųjų paskaitų ciklas visuomenei aktualiomis temomis.

LR Vidaus reikalų ministerija (VRM)

Studentų atstovė – Neda Žutautaitė

Vidaus reikalų ministerijai pateiktas pasiūlymas dėl užsieniečių teisinės padėties, panaikinant ne daugiau kaip 20 valandų per savaitę darbo ribojimą bakalauro studijose besimokantiems užsieniečiams, siūlant pratęsti leidimo laikinai gyventi išdavimą visam studijų laikotarpiui ir papildomai dar 6 mėn. jam pasibaigus, kol svarstomas prašymas leidimui gyventi, suteikti galimybę likti šalyje. Panaikinti ne mažiau kaip 40 studijų kreditų per vienerius metus įgijimo apribojimą, kuris šiuo metu kuria nelygias galimybes rinktis skirtingas studijų formas bei individualius studijų planus. Nepilnamečiams ukrainiečiams, prašantiems prieglobsčio, numatyti teisę studijuoti ir aukštajame moksle. Inicijuoti privalomojo sveikatos draudimo garantavimą studijų laikotarpiui visiems užsieniečiams studentams.

LR Sveikatos apsaugos ministerija (SAM)

Studentų atstovė – Neda Žutautaitė, Kamilė Marcinkevičiūtė

Dalyvauta SAM darbo grupėse ir pasitarimuose dėl psichologinės sveikatos būklės Lietuvos aukštosiose mokyklose ir jaunimo tarpe, išsakyti pagrindiniai pastebėjimai ir problemos.

Teikta griežta prieštaraujanti pozicija dėl Seimo Sveikatos reikalų komitete kilusios iniciatyvos riboti rezidentų laisvą pasirinkimą po studijų numatant kelerių metų po studijų baigimo atidirbimą viešosiose Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigose.

VU Rezidentų Taryba aktyviai dalyvavo pakopinių kompetencijų modelio kūrimo procese siekiant gerinti rezidentūros studijų kokybę, užtikrinti tarptautinius medicinos studijų kokybės standartus. Prisidėta svarstant rezidentūros studijų programų trukmę, įvedant minimalaus profesinės praktikos atlikimo trukmės rodiklius ir naujos rezidento mentoriaus funkcijas. Dalyvaujama svarstymuose dėl Medicinos praktikos įstatyme planuojamos rezidentų apmokėjimo peržiūros.

Pirmąjį studijų mėnesį, kai kontaktinėms studijoms Universitete galiojo galimybių paso reikalavimas, pateikėme siūlymą dėl nemokamo studentų testavimo nuo koronaviruso. Toks nutarimas buvo įgyvendintas.

SAM nacionalinės sveikatos sistemos specialistų rengimo valstybinio užsakymo formavimo komitetas (VUK)

Studentų atstovė LR Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) suformuotos Valstybinio užsakymo komisijoje – Giedrė Mikulėnaitė.

Per ataskaitinį laikotarpį dalyvauta posėdžiuose, pateikti SAM pasiūlymai dėl sveikatos sistemos specialistų skaičiaus 2022–2023 mokslo metams. Valstybės finansuojamoms pirmosios pakopos slaugos ir akušerijos bei vientisųjų medicinos krypties studijų programoms įsteigta beveik 140 papildomų vietų. Vilniaus universitetui iš viso medicinos krypčiai numatant 181 vietą, odontologijai – 5 vietas. Sprendimai pirmą kartą priimti iki nurodyto Mokslo ir studijų įstatyme termino, pagaliau absolventams suteikiant ne vieną, o penkis mėnesius iš anksto žinoti apie būsimas rezidentūros vietas ir planuoti savo ateitį. Visoms valstybės nefinansuojamoms rezidentūros vietoms numatyta: medicinos rezidentūrai – 110, odontologijos rezidentūrai – 12 vietų.

Psichikos sveikatos puoselėjimo taryba

Studentų atstovė – Neda Žutautaitė

Ataskaitiniu laikotarpiu dalyvauta Psichikos sveikatos puoselėjimo tarybos posėdžiuose. Kartu su STRATA, Pasaulio banko laboratorijos, Jaunimo reikalų departamento bei kitų jaunimo organizacijų atstovais dalintasi tyrimais ir patirtimis, kaip keičiasi psichikos sveikatos padėtis tiek Lietuvos mokyklose, tiek universitetuose, ir kokie iššūkiai vis dar egzistuoja. Pasidalinta pranešimu iš VU SA pusės. Įsitraukta į tolimesnes darbines Psichikos sveikatos puoselėjimo tarybos sesijas.

Studijų kokybės vertinimo centras (SKVC)

Studentų atstovai – Neda Žutautaitė, Arnoldas Solovjovas, Justas Kvedaravičius

Studentų forumas – tai...

Studijų kokybės vertinimo centro neformali darbo grupė, kurioje dalyvauja Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų interesus atstovaujančių organizacijų atstovai.

Ataskaitiniu laikotarpiu vyko studentų forumo susitikimas, kuriame diskutuota apie studijų kokybę iš studijų dalyvių perspektyvos – studentų, dėstytojų. Atkreiptas dėmesys į Valstybinio audito ataskaitą, kurioje pažymima, jog Lietuvos aukštosiose mokyklose studentų nuomonė dėl studijų kokybės nepakankamai išgirsta. Aptartas dėstytojų karjeros kelio plėtojimas ir didaktinių kompetencijų užtikrinimas bei jų reikšmė studijų kokybei.

Dalyvauta SKVC tarptautinėje konferencijoje apie studijų kokybės raidą „Išorinio kokybės užtikrinimo raida: pamokos ir ateities įžvalgos" apskritojo stalo diskusijoje atstovaujant studentų nuomonę. SKVC sudėtyje VU SA deleguotas studentų atstovas įtrauktas į Aukštųjų mokyklų vertinimo komisijos (AMVK) veiklą. Komisija svarsto tarptautinių vertinimo ekspertų pateiktas aukštųjų mokyklų veiklos išorinio vertinimo išvadas. 2021–2022 akademinių metų eigoje vykusių posėdžių metu buvo svarstomos ekspertų parengtos išvados dėl 11 skirtingų Lietuvoje esamų aukštųjų mokyklų.

Studentų atstovai Universitete prisidėjo prie Universiteto savianalizės rengimo ruošiantis Instituciniam vertinimui, įsitraukė į studijų krypčių vertinimus rengdami studijų krypčių savianalizes bei dalyvaudami susitikimuose su ekspertais, į kuriuos kviečiami dalyvauti visi Universiteto studentai.

Lietuvos universitetų rektorių konferencija (LURK)

Studentų atstovė – Neda Žutautaitė

Įsitraukta į Susitarimo dėl psichikos sveikatos stiprinimo Lietuvos aukštosiose mokyklose įgyvendinimo universitetuose statuso įvertinimą. Dalyvauta studentams aktualių klausimų studijų komitete nagrinėjime.

Į ateinančio LURK posėdžio darbotvarkę įtrauktas klausimas dėl studentų mokslinės veiklos Lietuvos universitetuose, kurio metu bus pristatytas VU SA atliktas mokslinės veiklos tyrimas bei pateiktos rekomendacijos studentų mokslinės veiklos skatinimo priemonėms universitetuose.

Lietuvos mokslo taryba (LMT)

Studentų atstovė – Neda Žutautaitė

Ataskaitiniu laikotarpiu kreiptasi į LMT dėl paramos studentų organizuojamiems mokslo renginiams, siekiant, jog studentų organizuojami aukšto lygio mokslo renginiai būtų skatinami ir finansuojami nepriklausomai nuo to, kurio kurso ar pakopos studentai juos organizuoja. LMT skatinta išplėsti paramos gavimo galimybes bei dabartines sąlygas studentų organizuojamiems mokslo renginiams finansuoti.

Atstovavimas miesto savivaldoje

Vilniaus miesto savivaldybė ir Jaunimo reikalų Taryba

Studentų atstovė – Neda Žutautaitė, Aistė Rinkevičiūtė

Ataskaitiniu laikotarpiu pakartotinai kreiptasi į Vilniaus miesto savivaldybę dėl kalio jodido tablečių išdavimo jauniems asmenims, gyvenantiems Vilniuje, bet nebūtinai deklaravusiems gyvenamąją vietą šiame mieste.

Vilniaus miesto Jaunimo reikalų taryboje veikiant VU SA atstovei nagrinėti jaunimo programų ir organizacijų, vykdančių darbą su jaunimu gatvėje, finansavimo konkursų nuostatų keitimai, lytiškumo ugdymo Vilniaus mieste bei jaunimo psichinės sveikatos padėties klausimai.